Programista Java ma bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Może pozwolić sobie na to, żeby narzucać pracodawcy swoje warunki wynagrodzenia.  Ma więc bardzo dobrą pozycję negocjacyjną już na rozmowie kwalifikacyjnej. Na rynku bowiem stale brakuje specjalistów, którzy są w stanie sprostać wysokim oczekiwaniom dużych organizacji. Jednak brak umiejętności negocjacyjnych może pogrążyć nawet najlepiej zapowiadającą się współpracę. Co więc każdy programista powinien wiedzieć o negocjowaniu wynagrodzenia?

Przede wszystkim powinien zadbać o to, aby dobrze przygotować się do rozmowy. Po pierwsze, musi przeanalizować średnie wynagrodzenie w swojej branży. Po drugie, powinien zastanowić się, czy rzeczywiście średnie wynagrodzenie jest dla niego satysfakcjonujące. Aby dobrze wycenić swoją pracę, powinien wziąć pod uwagę szczególnie swoje doświadczenie oraz wiedzę branżową. Cenne mogą być również kontakty, które mogą wnieść jakąś wartość dla firmy. Programista Java musi też wziąć pod uwagę możliwości firmy. Na inne wynagrodzenie będzie mógł liczyć w niewielkim start-upie, a na inne w korporacji.

Programista nie powinien zrażać się, jeśli zaproponowana przez rekrutera stawka będzie dużo niższa, niż się spodziewał. Ważne, żeby z pewnością siebie podać swoje oczekiwania finansowe. Należy je podeprzeć odpowiednimi argumentami, których nie powinno brakować doświadczonemu programiście Java. Warto jak najklarowniej przedstawić swoje kwalifikacje, kompetencje oraz realizowane projekty. Będą one przekonywać pracodawcę do tego, że zaproponowane wynagrodzenie jest adekwatne oraz, że warto postawić właśnie na tego kandydata.