Osoby, które aplikują na stanowisko młodszego programisty Java, zwykle pytają o możliwość pracy zdalnej. W sieci można znaleźć mnóstwo tego typu ogłoszeń. Pracodawcy starają się bowiem dopasować do oczekiwań młodych ludzi. Mniejsza ilość profesjonalistów dodatkowo motywuje do tego pracodawców.

Czy jednak rzeczywiście mniej doświadczeni programiści Java powinni tak walczyć o to, aby zdobyć pracę zdalną?

W dzisiejszych czasach potrzeba pracy zdalnej nikogo nie dziwi. Nie od dziś wiadomo, że środowisko biurowe nie sprzyja efektywnej pracy. Coraz mniej młodych ludzi jest również usatysfakcjonowanych umową o pracę. Wielu z nich woli bowiem postawiać na założenie własnej firmy lub rozliczać się projektowo. Dla młodszego programisty Java wybór pracy zdalnej może być jednak nieopłacalny. Nie chodzi jednak o wynagrodzenie, a o pewne odcięcie od wiedzy, którą mogliby wynieść od starszych kolegów.

Młodszy programista Java może wiele zyskać, podglądając pracę starszych kolegów. Pracując zdalnie, jest to bardzo utrudnione. Potrzeba bowiem bardzo dojrzałej projektowo organizacji, która od dawna pracuje online, aby móc komunikować się z innymi pracownikami zdalnie tak samo efektywnie, jak twarzą w twarz. Warto więc na początku kariery pomyśleć o pracy etatowej, aby móc się więcej nauczyć, bardziej zżyć z organizacją oraz wdrożyć w wykonywane obowiązki.