Programista Java często jest postrzegany jako ktoś, kto większość czasu spędza przed komputerem. Można więc wysnuć błędne wnioski, że ktoś taki nie ma zbyt wiele wspólnego z pracą zespołową. W rzeczywistości jednak praca merytoryczna to tylko część zadań, które wykonuje programista Java. Wiele z jego obowiązków wiąże się z pracą w zespole, a co za tym idzie, z kontaktami z ludźmi. To powoduje, że powinien on rozwijać się w tym obszarze. Dlaczego to takie ważne?
Każdy programista Java wyróżnia się zdolnościami analitycznymi. Jest to absolutnie niezbędne, żeby mógł wykonywać swoją podstawową pracę, Często jednak brakuje mu umiejętności miękkich. Rzadko kiedy rozwija się je na kursach przeznaczonych dla programistów. Wiedzy w tym zakresie tym bardziej próżno szukać na studiach. To powoduje, że programista Java musi się sam zatroszczyć o to, aby rozwinąć kompetencje w tym zakresie. Nie jest to co prawda konieczność, jednak znacznie pomoże mu to funkcjonować w organizacji. Bardzo możliwe jest również to, że przyczyni się do jego wcześniejszego awansowania.
Kompetencje miękkie powodują, że programista Java dużo lepiej rozumie inne osoby w zespole. Jest to szczególnie potrzebne, jeśli chce się w przyszłości pracować jako kierownik zespołu. Pozwala uniknąć rozwijających się konfliktów oraz skutecznie realizować cele firmy.
Najnowsze komentarze